Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

Zarostlý nehet - ORTONYXIE

Co je to zarůstající nehet?

Zarůstající nehet je onemocnění postihující nehtový komplex prstu, resp. jeho boční části v místě, kde nehtová ploténka naléhá na kožní okraj. Právě tam někdy dochází k patologickému vrůstání okraje nehtové ploténky do kožního valu, což způsobuje vedle nepříjemné bolestivosti také dráždění kůže s rozvojem zánětu, kterému říkame paronychie. Paronychie může být náhle vzniklá, neboli akutní, většinou s výrazným zarudnutím, bolestivostí a odchodem řídkého nebo hustého sekretu z nehtového okraje. Naproti tomu dlouhodobá - chronická - paronychie se vyznačuje tvorbou tzv. granulace, tedy většinou živě červené druhotné tkáně, kterou se organismus snaží zánět ohraničit a vyhojit, většinou bohužel neúspěšně. Zarůstání nehtů pozorujeme nejčastěji na palcích u nohou, spíše na zevním nehtovém okraji než na vnitřním.

Nejčastější příčiny vzniku zarostlého nehtu

Mezi nejčastější příčiny vzniku zarostlého nehtu patří nesprávné a neodborné ošetřování nehtů, hluboké postranní vystřihávání do kožních valů, nesprávná koncová dostřižení nehtů, kdy se majitel nehtů snaží nedostřižený nehet utrhnout, a nesprávná úzká obuv, která způsobuje stěsnání palce k vedlejšímu prstci a to způsobuje časté deformace v růstu nehtových plotének směrem do špičky. Obuv, která tlačí z jedné strany na okraj palcového kožního valu, přitlačí nehet k vedlejšímu prstci a tak je palec s nehtem uvězněn a tlak na něj působí ze dvou stran, což může vést až k jeho deformaci. Dále mezi příčiny vzniku zarostlého nehtu považujeme dědičné predispozice (zejména vzhledem k vlastnostem nehtů), celková závažná onemocnění, jako jsou onkologická či závažná infekční onemocnění.

Můžeme předejít zarůstání nehtů

Samozřejmě. Je třeba se svěřit do rukou odborníka, který nehty upraví správně a poučí klienta, jak o ně v domácím prostředí pečovat. Základem je naučit se nehty správně stříhat - termín ideální rovina, tady stav, který zohledňuje tvar nehtu a tvar nehtového lůžka. Důležité je nenosit úzkou obuv, která způsobuje kromě stěsnání prstců i celou řadu ortopedických deformací. Nezapomínejme také o své nehty pečovat. Dopřávejme jim speciální kůry například s ureou, stříbrem apod. Pokud pozorujete na nehtech nějaké změny, obraťte se ihned na odborníka, který vám poradí s řešením. Čím dříve se rozhodnete problém řešit, tím lépe. Včasné řešení totiž minimalizuje rizika z prodlení, tedy nevratné nebo složitě řešitelné destrukční stavy.

Jak se projevuje zarostlý nehet

 • bolestivé zarudnutí postranního nehtového valu
 • otok a zduření nehtového valu
 • někdy hnisavý výpotek zpod nehtu
 • při delším trvání tvorba zánětlivé granulační tkáně v oblasti nehtových valů

Stádia zarůstajícího nehtu

 1. lehký otok, zarudnutí, lehká bolest, tlak
 2. zvýraznění 1. stádia, infekce, sekrece, bolest při tlaku
 3. zvýraznění stádia 2., vždy infekce, granulační tkáň, zvětšení valu, výrazná bolest

Léčba a ošetření zarůstajícího nehtu

 1. změkčování - koupele v teplé vodě s heřmánkem nebo řepíkem, pokud je zánět ,tak pouze ve vlažné vodě
 2. tamponáda - pedikérka, podiatr (nelze, je-li přítomen zánět)
 3. nehtové rovnátko - Ortonyxie
 4. přístrojová pedikúra - ošetření okraje nehtu přístrojem

 

ORTONYXIE od 1.11.2014 u nás na studiu

Obor ,který se zabývá rovnání nehtů , se nazývá ORTHONYXIE (ORTHOS = rovný a ONYX = nehet ). Stejně ,jako v ortodoncii (rovnání zubů) se i my zabýváme rovnáním nehtů . Navrženým terapeutickým výsledkem je tedy aparát, který nazýváme nehtové rovnátko.

Název NEHTOVÉ ROVNÁTKO do praxe ,jako první v České republice zavedl Jaroslav Fešar (prezident České podologické společnosti ) v roce 2009.

Princip nehtových rovnátek Ross Fraser

Dlouhodobým tlakem jemné síly působit na okraj nehtu, aby došlo k jejich postupnému narovnání. Délka rovnání je přímo úměrná mnoha faktorům : dědičné vlivy, rozsah poškození a příčina, zdravotní stav nehtu a okolní tkáně, spolupráce a disciplína .

Obvykle je třeba na aktivaci rovnátka docházet jednou měsíčně po dobu cca 6 - 8 měsíců. Poté je třeba v horizontu jednoho roku provádět opatření zamezující případné recidivě. Doporučujeme klientům kontrolu jednou za půl roku a dále jednou ročně, případně podle potřeb.

Postup nehtového rovnátka Ross Fraser

První návštěva : zahrnuje konzultaci, nezbytně nutné ošetření a stanovení rovnání a postupu. Udělá se otisk, ze kterého potom technik vytvoří sádrový odlitek a ten zábrusem připraví na výrobu rovnátka.

Druhá návštěva : zhotovené rovnátko se klientovi nasadí a provede se takzvaná nultá aktivace. To znamená, že se připevní k nehtu pod speciálním světlem tuhnoucí hmotou - případně se opatří obrázkem , dle přání klienta . Po nasazení trvá celý proces přibližně 6 až 10 měsíců.

Rovnání nehtů je absolutně bezbolestné, úleva nastává hned v prvních týdnech po nasazení. Stav nehtu po sundání rovnátka je trvalý, nenapadne-li nehty infekční onemocnění a dodržíte-li následující pravidla . To znamená, že už nebudete nehty nesprávně stříhat, nebudete nosit příliš úzké boty a budete dodržovat všechny zásady péče o nohy a nehty.

 

Trápí vás zarůstaní nehtů ? Řešením je ORTONYXIE !

 

Rovnátko

Datum fotogalerie: 5. 3. 2016

rovnatko_.jpg

Menu

Novinky a články

Letní kolekce Kinetics u nás na studiu

Nová letní kolekce u nás na studiu od 24.5.2024 Kinetics REJOICE . Nádherná kolekce úžasných letních barev pro vaši manikúru a pedikúru .

Zdravá pedikura

více

Aktualizace cen od 1.4.2024

více

Všechny novinky

Kontaktní formulář

*

*

*

*

Zdravá pedikúra - Facebook - Připojte se k nám